You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Hírlevél 2020 4

Hírlevél 2020 4

Ismét lehet pályázni a Magyar Innovációs Nagydíjra

A Magyar Innovációs Alapítvány – a Magyar Innovációs Szövetséggel közösen – a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal főtámogatásával, az Innovációs és Technológiai Minisztérium, az Agrárminisztérium, a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala és a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara támogatásával, 29. alkalommal hirdeti meg a MAGYAR INNOVÁCIÓS NAGYDÍJ pályázatot.

A 2020. év legjelentősebb innovációs teljesítményét elismerő Magyar Innovációs Nagydíj mellett a kiemelkedő innovációs teljesítmények további, összesen nyolc kategóriában kaphatnak díjat:

• a 2020. évi Ipari Innovációs Díj, a 2020. évi Informatikai Innovációs Díj,
• a 2020. évi Agrár Innovációs Díj,
• a 2020. évi Környezetvédelmi Innovációs Díj,
• a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala Innovációs Díja,
• a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara Innovációs Díja,
• “Alapkutatástól a piacig” 2020. évi Innovációs Díj (NKFIH).

A legeredményesebb, 2018. január 1. után alapított innovatív startup vállalkozás pedig a Magyar Innovációs Szövetség “2020. év legjobb startup vállalkozása” Díját nyeri el. A díjak ünnepélyes átadására 2021. áprilisában kerül sor.

A pályázaton azok a Magyarországon bejegyzett vállalkozások, ill. szervezetek vehetnek részt, amelyek a 2020. évben kiemelkedő műszaki, gazdasági innovációs teljesítménnyel (új termékek, új eljárások, új szolgáltatások értékesítése stb.) jelentős üzleti hasznot értek el. Az innováció kiindulási alapja tudományos kutatás, műszaki-fejlesztési eredmény, szabadalom, know-how alkalmazása, technológia-transzfer stb. lehet.
A bírálóbizottság a Magyar Innovációs Alapítvány Kuratóriuma által felkért tudósokból, vezető gazdasági szakemberekből áll, elnöke Dr. Palkovics László, innovációs és technológiai miniszter.
A bírálóbizottság az innovációból 2020-ban elért eredmény/árbevétel, és egyéb műszaki, gazdasági előnyök mellett, az innováció eredetiségét, újszerűségét és társadalmi hasznosságát, valamint a pályázat kidolgozottságának színvonalát is értékeli.

A bírálóbizottság által meghozott döntés végleges, fellebbezésnek helye nincs. Előző Innovációs Nagydíj pályázatokon díjazott innovációval újból pályázni nem lehet.

A nevezéshez szükséges dokumentumok:
• 1 oldalas összefoglaló, amely a www.innovacio.hu/innonagydij c. oldalon tölthető ki,
• Részletes leírás a megvalósításról, az innovációból elért piaci, illetve gazdasági eredményről (árbevétel/eredmény, piaci részesedés növekedése stb.), valamint arról, hogy külső (pályázati) forrás mennyiben segítette az innovációs teljesítmény elérését, összesen maximum 10 A/4-es oldalon,
• Referenciák igazolása (szakvélemény, vevők véleménye, fotó, videofilm, szakcikk stb.),
• Nyilatkozat a közölt adatok, információk, valamint a szellemi tulajdonvédelmi jogok hitelességéről.

Forrás: https://www.innovacio.hu/
________________________________________
Akár 100% támogatás hátrányos helyzetű településeken vállalkozások fejlesztésére
Megjelent a hátrányos helyzetű településeken működő mikro- és kisvállalkozások fejlesztését támogató felhívás tervezet 5 milliárd forintos keretösszeggel, mely keretében akár 60 millió forint 70-100%-os vissza nem térítendő támogatás igényelhető. A kérelmek benyújtására előreláthatólag 2021. januártól lesz lehetőség.
A támogatási kérelmeket azon mikro- és kisvállalkozások nyújthatnak be amelyek:
• a felhívás tervezet 1. és 2. számú szakmai mellékletében felsorolt településen valósítják meg fejlesztéseiket,
• rendelkeznek legalább 1 lezárt (beszámolóval alátámasztott), teljes (365 napot jelentő), üzleti évvel (az előtársaságként való működés időszaka ebbe nem számít bele),
• éves átlagos statisztikai állományi létszáma a támogatási kérelem benyújtását megelőző, teljes üzleti évben minimum 1 fő volt.
• Magyarországon székhellyel rendelkező kettős könyvvitelt vezető gazdasági társaságok, szövetkezetek, vagy az Európai Gazdasági Térség területén székhellyel és Magyarországon fiókteleppel rendelkező szövetkezetek vagy kettős könyvvitelt vezető gazdasági társaságok fióktelepei.
A közép-magyarországi régióban található településeken megvalósuló fejlesztések nem támogathatók!
A pályázat keretében új eszközök, gépek beszerzése, új technológiai rendszerek és kapacitások kialakítása támogatható.
A fentiek mellett támogatható továbbá:
• a vállalkozói tevékenység végzésével összefüggő ingatlan beruházás (építés, korszerűsítés, átalakítás, bővítés),
• információs technológia-fejlesztés: új informatikai eszközök és szoftverek beszerzése,
• képzés: a vállalat fejlődéséhez szükséges, illetve a munkavállalók magasabb szintű munkavégzését elősegítő képzés,
• gyártási licenc, gyártási know-how, immateriális javak beszerzése és kapcsolódó költsége,
• bérköltség-támogatás igénybevétele,
• munkavégzéshez szükséges feltételek kialakítása.
Az igényelhető vissza nem térítendő támogatás összege:
• a Felhívás 1. számú mellékletében felsorolt településeken minimum 2.000.000 forint, maximum 10.000.000 forint.
• a Felhívás 2. számú mellékletében felsorolt településeken minimum 10.000.001 forint, maximum 60.000.000 forint.
A támogatás mértéke a Felhívás 1. számú mellékletében felsorolt településeken az összes elszámolható költség 70%-a, a Felhívás 2. számú mellékletében felsorolt településeken az összes elszámolható költség 100%-a lehet.
Forrás: www.palyazatihirek.eu
________________________________________
Társadalmi egyeztetés a 2021-2027-es uniós pályázatokról
A jövő év első negyedévében várhatóan megjelenteti a kormány az új EU-s ciklus forrásaiból az első pályázatokat, amelyek a kis- és középvállalkozásoknak, illetve a családoknak szólnak – jelentették be az új EU-pénzek kapcsán várható menetrendet és főbb kereteket – írja a Portfolio.hu.
Az Innovációs és Technológiai Minisztérium európai uniós források felhasználásáért felelős államtitkára jelezte, hogy mától elérhetővé teszik a 2021-2027-es uniós ciklus alap dokumentumát, az ún. Partnerségi Megállapodást, hogy elindítsanak egy várhatóan 3 hónapig tartó társadalmi egyeztetést, amely kapcsán nyitottak az észrevételekre és amelyeket heti gyakorisággal terveznek majd megválaszolni.
Ágostházy Szabolcs a sajtótájékoztatón felvázolta az 2021-2027-es ciklus forrásfelhasználásának főbb kereteit, amelyek az alábbiak:
• A 7 éves keretköltségvetésből 35,1, a NextGenerationEU nevezetű új keretből pedig várhatóan 16,2 milliárd eurónyi forrásra lesz majd jogosult az ország, azaz hatalmas pénztömegről beszélünk, ami a pénzköltés édes terhét jelenti majd, hiszen 6-7 év alatt kell ennyi pénzt jól felhasználni.
• Alapvetően nem változik az intézményszeri struktúra a mostani ciklushoz képest, azért, mert ez már egy bizonyított, Brüsszel által auditált rendszer és így lehetővé teszi a minél gyorsabb forrásfelhasználást. Így tehát ugyanazok az Iránytó Hatóságok és koordinációs szervezetek maradnak, annyi lesz a különbség, hogy a NextGenEU miatt létrejön egy újabb koordinációs központ, várhatóan a Miniszterelnökségen.
• Mától elérhetővé teszik a palyazat.gov.hu-n az új Partnerségi Megállapodás tervezetét, hogy ezzel elindítsák a társadalmi egyeztetést, ennek keretében várják online is a szakmai hozzászólásokat, illetve terveznek céges rendezvényeket roadshowkat is, és várhatóan január végéig tart ez. Ezután március végéig kell benyújtani a végleges anyagot, majd ez alapján az Operatív Programokat várhatóan jövő nyáron hagyja majd jóvá az Európai Bizottság, az első éves előlegkifizetések pedig a jövő év harmadik negyedévében várhatók.
• A fentiek mellett azonban nem vár jövő őszig a kormány az első új uniós pályázatok meghirdetésével, hanem a legelső kiírások már jövő tavasszal kijöhetnek. Az a terv, hogy elsősorban a kkv-knak és a családoknak szóló pályázatokkal jöjjenek ki leghamarabb, hogy ezzel is segítsék a szereplőket a vírushelyzet mellett, az állami infrastrukturális jellegű beruházási pályázatokat kicsit időben hátrébb tolják. Ahogy 2014-ben, úgy most is ugyanabból a két Operatív Programból jönnek majd az első pályázati kiírások, csak átnevezik az OP-kat, így tehát a GINOP helyett VIOP nevű (Versenyképességi és Innovációs Operatív Program), valamint a KEHOP helyett a ZIOP nevű programból (Zöld Infrastruktúra Operatív Program).
• A következő hónapokban több bejelentés is lesz az új ciklus forrásfelhasználásáról, de azt már most hangsúlyozta az államtitkár, hogy jelentős mértékű egyszerűsítést terveznek a pályázati rendszerben, ami kedvező lesz egyaránt a pályázóknak és az intézményrendszernek is, a lehető leggyorsabb döntéshozatali mechanizmussal biztosítják a forrásokat a gazdasági szereplőknek.
• Az új Operatív Programok neveit és a 7 éves cikluson belüli forrásarányait is jelezte az államtitkár: a VIOP súlya 30%-os lesz és fele-fele részben oszlik majd meg vállalkozásfejlesztési és innovációs (KFI) célok között, a ZIOP súlya 19%-os lesz. Utóbbi kapcsán jelezte: a jelenleginél jóval nagyobb mértékben fogják segíteni a gazdaság zöld átállítását és nemcsak az uniós klímavédelmi célokra lőnek, hanem annál többre.
• Mobilitás fejlesztési OP alapvetően az IKOP utóda lesz, 20%-os lesz a súlya a 7 éves keretben, és az IKOP-ban megkezdett projekteket folytatják, zöld átállást célzó projekteket csinálnak belőle (vasút, vidéki úthálózat fejlesztése).
• A humánfejlesztési OP a szociális, kulturális és oktatási programokat finanszírozza majd, 7%-os lesz a súlya a 7 éves keretből.
• A korábbi TOP helyett Versenyképes Magyarország Operatív Program lesz (VMOP), aminek a súlya 13%-ról 20%-ra nő és itt az a cél, hogy a területi önkormányzatokat fogják bevonni az egyeztetésbe, illetve a végrehajtásba (feltehetően a megyei önkormányzatokat, nem a települések önkormányzatait).
• A digitális megújulás Operatív Program a jelenlegi struktúrától eltérően nem annyira a kormányzati szervek digitális átállását finanszírozza majd, hanem az állami szolgáltatások piac és családi felhasználók felé való megteremtését, javítását. Az a cél, hogy ezeket a szolgáltatásokat a lehető legnagyobb mértékben hozzáférhetővé tegyék az embereknek.
• A legkisebb keretösszegű Program a magyar akvakultúra fejlesztését támogatja.
• A NextGenerationEU-n beüli legnagyobb forrástömeg felhasználásáról (RRF, nemzeti reformprogram) már zajlanak az egyeztetések a Bizottsággal, várhatóan 2 héten belül ezt is benyújtja a kormány Brüsszelnek és ekkor azt az anyagot is kiteszi társadalmi egyeztetésre. Az anyagban 9 fejlesztési terület lesz.
A 2021-2027-es keretköltségvetést és a NextGenerationEU-t is 350-es euró/forint árfolyam mellett tervezik.
Forrás: portfolio.hu
________________________________________
Ágazati bértámogatási program
A kormány legújabb intézkedéseként meghosszabbítja az Ágazati bértámogatási programot, továbbá a támogatást kérelmezhető munkáltatói kört kibővíti a 19.-24., továbbá a 25. sor szerinti főtevékenységet végzőkkel. A korlátozások miatt nehéz helyzetbe került vállalkozások, azaz a vendéglátás, szabadidős tevékenység szolgáltatást nyújtó munkaadók részére a munkaviszonyban foglalkoztatott személy bruttó munkabére 50 százalékának megfelelő összegű támogatás nyújtható, legfeljebb bruttó 241 500 Ft-ig, amennyiben
a) a munkaadó a munkavállaló részére munkabért megfizeti és
b) a munkaadó vállalja, hogy február 28. napjáig a munkaviszonyt felmondással vagy közös megegyezéssel nem szünteti meg.
Tényleges főtevékenységnek azt a tevékenységet kell érteni, amelyből a kifizetőnek, kisvállalati adóalanynak 2020. november 11. napját megelőző hat hónapban a legtöbb bevétele, de legalább bevételének 30%-a származott.
Szálláshely-szolgáltatás főtevékenységgel rendelkező vállalkozások (TEÁOR 5510, TEÁOR 5520, TEÁOR 5530, TEÁOR 5590) esetén a kérelem 2020. december 10. napjától nyújtható be 2021. február 8-ig, a támogatás 2020. december és 2021. január hónapokra igényelhető a 2020. december 9. napján érvényes munkaszerződésben szereplő bruttó munkabér alapján.
Minden más fent felsorolt főtevékenység esetén kérelem 2020. november 11. napjától nyújtható be 2021. február 8-ig, a támogatás 2020. november, 2020. december és 2021. január hónapokra igényelhető a 2020. november 10. napján érvényes munkaszerződésben szereplő bruttó munkabér alapján.
Minden támogatási kérelem a támogatással érintett munkavállaló foglalkoztatási helye szerinti – amely lehet a munkáltató székhelye, illetve telephelye szerinti – fővárosi és megyei kormányhivatalhoz nyújtható be. Ha a munkavállaló foglalkoztatására több foglalkoztatási helyen kerül sor, a támogatás iránti kérelmet a munkaadó választása szerinti foglalkoztatási helynek (ami lehet a munkaadó székhelyén vagy telephelyén) megfelelő illetékes kormányhivatalnál kell benyújtani.
A támogatás további részleteit a https://nfsz.munka.hu/cikk/1294/Agazati_bertamogatasi_program oldalon olvashatja.
Forrás: nfsz.munka.hu
________________________________________

Újabb 5 milliárd forint munkásszállások kialakítására
November elejétől immár ötödik alkalommal lehet pályázni a Munkásszállások kialakítása központi munkaerő-piaci program forrásaira. Az Innovációs és Technológiai Minisztérium által a Gazdaságvédelmi Foglalkoztatási Alap 2021. évi kerete terhére biztosított keretösszeg ezúttal 5 milliárd forint. A munkavállalók mobilitását is nagyban segítő program legújabb kiírása szerint helyi önkormányzatok, önkormányzati társulások és gazdasági társaságok 2020. november 2-től 2021. március végéig nyújthatnak be támogatási igényt az illetékes fővárosi, megyei kormányhivatalokhoz. Támogatás a legalább 80, de legfeljebb 200 férőhelyes munkásszállás építéséhez vagy felújításához kérhető.
Az ötödik kiírással életbe lépő változás, hogy a támogatás segítségével legfeljebb 200 férőhelyes munkásszállás hozható létre, és módosulnak a támogatás igénybevételével létesíthető munkásszállás minimális felszereltségére, szolgáltatásaira vonatkozóan meghatározott előírások is, ami komfortosabb szálláshelyek megvalósítását teszi lehetővé. A helyi önkormányzatok, helyi önkormányzati társulások és az ezek 100%-os tulajdonában álló gazdasági társaságok a helyi infrastruktúra fejlesztéséhez nyújtott beruházási támogatásként, 80 százalékos támogatásintenzitás mellett, míg a magántulajdonú gazdasági társaságok regionális beruházási támogatásként juthatnak forráshoz a programban.
A gazdasági társaságok ennek megfelelően az Észak-Magyarország, az Észak-Alföld, a Dél-Alföld és a Dél-Dunántúl régiókban 50-70 százalékos, a Közép-Dunántúl régióban 35-55 százalékos, a Nyugat-Dunántúl régióban 25-45 százalékos intenzitású támogatásban részesülhetnek. A gazdasági társaságok részére nyújtott támogatás – az uniós szabályokkal összhangban – Budapesten nem, Pest megyében pedig csak korlátozottan érhető el. Az építési költségekhez vissza nem térítendő támogatás, a beruházás célját szolgáló új tárgyi eszközök beszerzéséhez pedig visszatérítendő támogatás nyújtható. A támogatási feltételeket és az igényléshez benyújtandó dokumentumokat a csatolmányok tartalmazzák.
Forrás: nfsz.munka.hu
________________________________________

Irányító Csoport ülések
A Paktumszervezet Irányító csoportja a negyedik negyedévben 2020.10.15-én 112 munkáltató esetében 157 fő, 2020.11.25-én 95 munkáltató esetében 119 fő álláskereső foglalkoztatási szándékát bírálta el. Az ülésék során összesen 147 munkáltató és 186 munkavállaló esetében hozott pozitív döntést.
Forrás: Megyei paktumiroda

Egyedi látogatók:  11406
Oldalmegtekintések:  27544