You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

HÍRLEVÉL 2019 4

HÍRLEVÉL 2019 4

HÍREK
2019. november 29-től már elérhető a 2020-as kiva-kalkulátor
A legnagyobb megtakarítást biztosító adózási forma kiválasztásában most is segít cégeknek a Pénzügyminisztérium kiva-kalkulátora. Minden cégnek megéri a próbaszámításokat elvégezni, hiszen a kisvállalati adó (kiva) választásával az áttérésre jogosult, foglalkoztatottal rendelkező cégeknek több mint a 80 százaléka jobban jár. Ráadásul jövőre még kedvezőbb lesz a kiva, hiszen egy százalékponttal –
13 százalékról 12 százalékra – csökken a mértéke.
A kormány több speciális adózási formát kínál a vállalkozásoknak. A megfelelő adózási mód kiválasztásával rengeteg pénz spórolható meg törvényi keretek között. A legoptimálisabb forma kiválasztásban segít most a kiva-kalkulátor.
Annak a cégnek, amelynek a bértömege nagyobb a nyereségénél, vagy amelyik növekedésre fordítja vissza a nyereségét, mindenképp érdemes tíz percet szánni a kiva-kalkulátorra.
Forrás: (Pénzügyminisztérium)
________________________________________
A 2020-21-es tanévtől megváltozik a szakképzési rendszer
A diákok technikum és a szakképző iskola közül választhatnak.
Alapjaiban változik meg a hazai szakképzési rendszer a 2020-21-es tanévtől; rugalmasabb, a piaci igényekhez illeszkedő, a lemorzsolódást hatékonyabban megakadályozó intézményi szerkezet jön létre – mondta Schanda Tamás, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) államtitkára a Budapesten sajtótájékoztatón.
Az általános iskolát elvégzők a technikum és a szakképző iskola közül választhatnak. A technikumban ötéves osztatlan képzés keretében szerezhetnek érettségit és technikusi oklevelet, a szakképző iskolában pedig hároméves képzéssel sajátíthatnak el egy szakmát – ismertette az államtitkár az Országgyűlés által kedden elfogadott szakképzési törvény részleteiről szólva. Kiemelte, hogy a szerkezeti átalakításokat a bérek és az ösztöndíjak jelentős emelése kíséri.
A szakképzésben oktatók bérét átlagosan 30 százalékkal emelik. Schanda Tamás úgy fogalmazott: megteremtik a teljesítményalapú, versenyképes, motiváló bérezési rendszert csaknem 32 ezer ember számára. A tanulói ösztöndíjak átalakításával két év alatt több mint háromszorosára bővítik a szakképzésben részt vevő ösztöndíjasok számát – tette hozzá. Az államtitkár kifejtette, a magyar gazdasági eredmények fenntartásához szükség van jól képzett szakemberekre, ehhez pedig elengedhetetlen a szakképzés megújítása.
Az oktatói béremelésekről elmondta: az átlagosan 30 százalékos emelésből a közismereti és a szakmai tárgyakat oktatók egyaránt részesülhetnek, pontos mértékéről az egyéni teljesítmény alapján születik majd döntés. Emelkednek az óraadók óradíjai is. Az államtitkár példaként említette, hogy egy pedagógus II. besorolású, egyetemi diplomával és 10 év szakmai tapasztalattal rendelkező szakmai tanár bruttó 300 ezer forint helyett legalább bruttó 350 ezer forintot fog kapni, de az összeg a 400 ezer forintot is elérheti. A pályakezdő oktatók bére pedig akár másfélszeresére is nőhet. Schanda Tamás hangsúlyozta: akik most átlépnek a pedagógusi közalkalmazotti jogviszonyból a szakképző intézmények oktatóira vonatkozó új szabályozás alá, azoknak ugyanúgy jár majd a jubileumi jutalom. Az oktatók a pedagógus igazolványra is jogosultak lesznek, és a Nemzeti Pedagógus Karnak is tagjai lesznek a jövőben – jelezte.
Az államtitkár szerint a fiatalokat, illetve a szüleiket is szeretnék minél inkább arra ösztönözni, hogy a biztos megélhetést nyújtó, a továbbtanuláshoz ugyanúgy megfelelő alapot jelentő szakképzést válasszák. Ezért a tanulói ösztöndíjak rendszerében is nagy változások lesznek. A szakképzésben részt vevők a tanulmányi eredményüktől függően kapnak ösztöndíjat.
A nappali rendszerű oktatásban tanulók általános ösztöndíjra lesznek jogosultak, ha önhibájukon kívül, illetve az adott terület sajátosságai miatt nem vesznek részt a duális képzésben.
A szakképző iskolák 9. évfolyamán ez havi 14 ezer forint minden tanuló számára, a 10. és a 11. évfolyamra járók pedig 10 és 50 ezer forint közötti havi ösztöndíjat kaphatnak. A technikumok 9. és 10. évfolyamán minden tanuló havi 7 ezer forintot kap majd, a 11. évfolyamtól pedig szintén havi 10 és 50 ezer forint közötti juttatásra lesznek jogosultak – ismertette az államtitkár.
Évente kétezer hátrányos helyzetű, jó tanulmányi eredménnyel rendelkező diák megkaphatja a havi 30 ezer forint támogatást jelentő Apáczai ösztöndíjat is – tette hozzá.
Kiemelte: új elem a törvényben az egyszeri pályakezdési juttatás, amelyre akkor jogosult a tanuló, ha sikeresen befejezi a képzést és szakmát szerez. Ennek mértéke 150 ezer és 300 ezer forint között lesz.
Ezekkel az újításokkal a szakképzésben tanuló ösztöndíjasok száma az idei 33 500-ról 2021-re 110 500-ra nő – hangsúlyozta Schanda Tamás.
Bódis József, az ITM államtitkára a részletekről szólva elmondta: a szakgimnáziumokat felváltó ötéves technikumokban a közismereti és ágazati alapismereteket adó első két év után a közismereti tárgyak mellett szakirányú oktatás folyik majd. A 11. évfolyamtól megjelenő, vállalat által végzett szakirányú oktatás esetén a szakképzési munkaszerződés megkötésével már ekkor munkajövedelemhez juthatnak a tanulók. A technikumi oktatás zárásaként négy közismereti tantárgyból kell érettségi vizsgát tenni, az ötödik a szakmai vizsga, amely emelt szintű érettséginek felel meg. A technikumok minden szempontból versenyképes képzést nyújtanak, és megadják a lehetőséget, hogy a tanulók a felsőoktatásba menjenek tovább – hangsúlyozta az államtitkár.
A hároméves szakképző iskolákban az első év nyújt ágazati alapismereteket, majd a következő két év a szakirányú képzés. A végzés után nyitott a lehetőség arra, hogy a tanulók továbblépjenek, és érettségit vagy technikusi végzettséget szerezzenek.
Bódis József hozzátette, az érettségivel már rendelkezőknek továbbra is lesz lehetőségük arra, hogy két év alatt technikusi végzettséget szerezzenek.
A lemorzsolódás megakadályozása érdekében az új rendszerben a lemaradó diákok a Dobbantó programban egyéni fejlesztés után, műhelyiskolákban folytathatják tanulmányaikat és rész-szakmákat szerezhetnek – hívta fel a figyelmet az államtitkár.
További információ: https://www.ikk.hu/
Forrás: MTI
________________________________________
TOP 100: A megye gazdasági elitje 2019-ben

A megye legnagyobb vállalkozóinak és cégvezetőinek részvételével került megrendezésre idén is a szokásos év végi gazdasági esemény, a Top 100, melyet a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Kereskedelmi és Iparkamara a Nemzeti Adó- és Vámhivatallal, illetve a Kelet-Magyarországgal együtt szervezett meg.
Mint minden évben, így 2019-ben is gazdára talált a TOP 100 Gazdasági Díj, amelyet a szakmai zsűri ezúttal Háda Györgynek, a Háda Kft. tulajdonosának ítélte oda. A használtruha-kereskedelemmel foglalkozó családi vállalkozás 24 éves múltra tekint vissza, ma pedig már 83 üzlettel, 12 milliárd Ft-os éves forgalommal és közel évi 5 millió kg ruházati termék eladásával büszkélkedhet!
Forrás: www.szabkam.hu
________________________________________
Kis eséllyel lehet új minimálbéralku

A munkáltatók ragaszkodnak a tavalyi megállapodásban foglalt nyolcszázalékos emeléshez
Továbbra sem sikerült tető alá hozniuk a szociális partnereknek új megállapodást a minimálbér és a garantált bérminimum jövő évi mértékéről, így egyre valószínűbb, hogy a két összeg a korábban meghatározott nyolc-nyolc százalékkal nő 2020-ban. A kormány álláspontja szerint a képviseleteknek kell megegyezniük, míg a munkaadók a globális, s áttételesen a magyar gazdasági növekedés várható lassulása és a kisebb cégek talpon maradása ¬miatt nem hajlandók eltérni az eredeti megállapodástól.
Várhatóan nem kötnek új megállapodást a munkavállalói és a munkaadói érdekképviseletek, így jövőre is nyolc-nyolc százalékkal emelkedhet a minimálbér és a garantált bérminimum összege a 2018 végén megkötött egyez¬ség értelmében.

Azaz a minimálbér összege 2020-ban bruttó 161 ezer forintra, míg a középfokú végzettséghez kötött, a kötelező legkisebb keresetűek érdemi többségét adó bérminimum bruttó 210,6 ezer forintra nőhet.

A Magyar Nemzet úgy tudja, a kormány év végéig csak abban az esetben hívja össze a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumának ülését, amennyiben a képviseletek ezt maguk kezdeményezik. Értesülésünk szerint a kabinet egyrészt az érvényben lévő, kétéves megállapodás miatt marad távol a minimálbérekkel kapcsolatos döntéstől, másrészt úgy tartják, a szociális partnereknek kell továbbra is egyez¬ségre jutniuk. A 2020-as minimálbérek pontos összegét várha¬tóan a december utolsó napján megjelenő Magyar Közlönyben hirdetik ki.

Forrás: https://magyarnemzet.hu
________________________________________
Pályázati hírek
Már lehet pályázni az új gyakornoki programra
Már beadhatók a támogatási kérelmek az Új gyakornoki program című pályázati felhívásra – közölte Rákossy Balázs, a Pénzügyminisztérium (PM) európai uniós források felhasználásáért felelős államtitkára kedden az MTI-vel.
A Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program (GINOP) keretében induló pályázat keretösszege 10 milliárd forint – tette hozzá az államtitkár.
Elmondta, hogy az új program az ifjúsági garancia rendszer részeként valósul meg, hasonlóan a korábbi, Gyakornoki program pályakezdők támogatására című felhíváshoz.
A korábbi pályázat tapasztalatai alapján az új program egyszerűsített költségelszámolás alkalmazásával biztosítja a szakképzésből kilépő fiatalok munkatapasztalathoz jutását, a támogatás aktív és hatékony felhasználását – emelte ki az államtitkár.
Az Új gyakornoki program a vállalkozás statisztikai létszámának növelésével együtt járó, azaz új státusz betöltését eredményező foglalkoztatás esetén bér- és járuléktámogatást nyújt a vállalkozások számára gyakornokok (legfeljebb 6 fő) foglalkoztatásához, valamint a vállalati gyakornoki kapcsolattartói (két fő gyakornokonként maximum 1 fő) tevékenység ellátásához hat hónapon keresztül. Lehetőséget teremt továbbá megváltozott munkaképességű gyakornok foglalkoztatása esetén a munkavégzés segítésével foglalkozó személy (1 fő) foglalkozatására is – részletezte Rákossy Balázs.
A felhívás biztosítja a gyakornoki munkavégzéshez szükséges feltételek kialakítását is, amelynek költségei egyszerűsített költségelszámolás keretében a gyakornok és a vállalati gyakornoki kapcsolattartó személyi jellegű ráfordításainak 40 százalékáig elszámolhatóak. A program kerete mintegy 2700 gyakornok foglalkoztatásához biztosít támogatást – ismertette az államtitkár.
Forrás: kormany.hu
________________________________________
Megjelent a “Foglalkoztatásbővítés ösztönzése” című GINOP pályázati felhívás
Megjelent a Foglalkoztatásbővítés ösztönzése című pályázati felhívás a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program (GINOP) keretében, amely 12 milliárd forintos keretösszegével segíti majd a mikro-, kis- és középvállalkozások foglalkoztatotti létszámának növelését.
Rákossy Balázs, az európai uniós források felhasználásáért felelős államtitkár elmondta, hogy a munkaerőpiac változásai folyamatos alkalmazkodást igényelnek a vállalkozásoktól. A munkaerőhiány kezelésének egyik lehetséges módja a tevékenységük bővítése a munkaerő-tartalékkal rendelkező térségekben. A támogatás az ország azon négy régiójában érhető majd el, ahol a foglalkoztatási ráta az országos átlag alatti szinten volt 2017-ben, így Észak-Alföldön, Észak-Magyarországon, Dél-Dunántúlon és Dél-Alföldön.
A felhívásra azok a vállalkozások nyújthatnak majd be támogatási kérelmet, amelyek vállalják, hogy az adott régiók valamelyikében működő vagy újonnan létrehozott telephelyen legalább 3, maximum 15 fővel bővítik a foglalkoztatottak számát, a beruházással létrejött új munkahelyeket a munkahely első betöltésétől számított legalább három évig az érintett területen fenntartják, és akik vállalják a kormányhivatallal való együttműködést a toborzás során.
Az igényelhető támogatás minimum 8, maximum 90 millió forint lesz. Az egy főre jutó támogatás maximális mértéke a becsült 2 teljes éves bérköltség 70 százaléka kisvállalkozás, illetve 60 százaléka középvállalkozás esetén. A havi bruttó munkabér maximális elszámolható költségeként legfeljebb 350 000 forint vehető figyelembe – ismertette Rákossy Balázs.
Az új munkavállaló 24 hónapon keresztül történő foglalkoztatása olyan induló beruházás esetén támogatható, amely új létesítmény létrehozatalát, vagy egy meglévő létesítmény kapacitásának bővítését, vagy termékkínálatának új termékekkel való bővítését, illetve egy meglévő létesítmény teljes termelési folyamatának alapvető megváltoztatását eredményezi. A támogatási kérelmek benyújtása 2020. január 27-től lesz lehetőség.
Forrás: www.palyazatihirek.eu
________________________________________

Teljes foglalkoztatottság – Foglalkoztathatóság

A Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Önkormányzat és a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Kormányhivatal 2019.12.12. napján a TOP-5.1.1-15-SB1-2016-00001 számú, „Foglalkoztatási együttműködések Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében” című projekt keretében konferenciát szervezett.

A rendezvény fókuszában a szakképzés átalakulása, átalakítása, valamint a munkaerőhiány megoldásának és a már meglévő munkaerő megtartásának lehetőségei álltak.

A konferencián résztvevőket Seszták Oszkár, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Közgyűlés elnöke köszöntötte és osztotta meg gondolatait a rendezvény céljáról. Első előadóként Pölöskei Gáborné helyettes államtitkár asszony a Szakképzés 4.0 stratégiát, valamint az új szakképzési törvény elfogadásával életbe lépő változásokat ismertette. Csordás Péter Attila osztályvezető, az OFA Nonprofit Kft. részéről a szervezet által megvalósított munkaerőpiaci-reformprogram eredményeiről tartott előadást az egybegyűlteknek. A megye foglalkoztatási helyzetére vonatkozó adatokat, valamint a TOP-5.1.1-15 projekttel kapcsolatos megvalósítói tapasztalatokat Dr. Nagy Ervin Miklós, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Kormányhivatal Foglalkoztatási Főosztályának vezetője ismertette. A munkavállalók megtartásának lehetőségeiről Fata László coach, cafetéria-szakértő beszélt, majd a program zárásaként a megyei paktumszervezet egyik tagja, és egy, a projekt által támogatott munkáltató osztotta meg tapasztalatait a foglalkoztathatóság, a munkatársak képzése és megtartása, valamint a munkaszervezetbe való integrálása témakörökben.

Forrás: Megyei Paktumiroda
________________________________________
Irányító Csoport ülések
A Paktumszervezet Irányító Csoportja 2019. október 28-án 19 munkáltató esetében 25 fő, 2019. november 13-án 23 munkáltató esetében 27 fő, 2019. november 29-én 21 munkáltató esetében 30 fő, 2019.12.10-én 11 munkáltató esetében, 15 fő, 2019.12.16-án 19 munkáltató esetében 23 fő álláskereső foglalkoztatásának támogatásáról döntött.
Összesen: 93 munkáltató, 120 munkavállaló
Forrás: Megyei Paktumiroda

Egyedi látogatók:  11406
Oldalmegtekintések:  27544